AJHS' Outstanding Athletes of SY 2018-2019

February 22, 2019
By: 
OSA ; Photo by Charvin Sapnu of AJHS ITC

The St. Evans awardees onstage during the 2019 AAA.

At the Annual Activity Awards (AAA) ceremony held at the AHS Covered Courts in the afternoon of February 20, 2019, the following students received the St. Philip Evans award for being the most outstanding athletes (MOA) in their respective sports. An asterisk (*) following the student’s name denotes that he also received the award in Schoolyear 2017-2018. 
 
Badminton Juniors: Josh Caluya (L10-Maunoir)
Badminton Aspirants: Renzo Basiao (L10-Maunoir)
Badminton Midgets: Robert Ramos (C7-Andlauer)   
Baseball Colt: Ohmid Halabisaz (P10-Zuraire)  
Baseball Pony: Enzo Rayos (P9-Spinola)   
Baseball Pony: Alexei Favis (M9-Machado)
Baseball Bronco: Nicolas Nieto (L7-Corby)
Baseball Bronco: Damian Nuestro (L7-Collins)
Basketball UAAP Jrs.: Kai Sotto* (M10-Morse)  
Basketball UAAP Jrs.: Rence Padrigao (L10-Garate)
Basketball UAAP Jrs.: Ian Espinosa (M9-Lewis)  
Basketball PRADA/PAYA Jrs.: Miggy Salvador (P10-Whitbread)   
Basketball PRADA/PAYA Jrs.: Gabby Salvador (P10-Zuraire)   
Basketball Passerelle: Sean Corral (P10-Zuraire)  
Basketball Passerelle:  Jose Riego De Dios (P10-Zuraire)   
Basketball Aspirants: Mark Pastrana (P10-Whitbread)
Basketball Aspirants: Jeremy Felix (L9-Fenwick)   
Basketball Midgets PRADA: Stuart Chiu (C9-Berchmans)  
Basketball Midgets PRADA:  Judd Babaran (P8-Rubio)  
Basketball Midgets PAYA: Joaquin Fidel (C8-Azevedo)  
Basketball Midgets PAYA: Jose Lumawig (P8-Regis)  
Basketball Mini: Antoine Robosa (C7-Alfonso)  
Basketball Mini: Sean Redondo (M7-Goto)   
Cheerleading Battalion: Julian Ortega (P10-Whitbread)  
Chess Juniors: Cris Rayos (C10-Berthieu)
Chess Juniors: Raphael Tamayo (M10-Mangin)  
Chess Midgets: Raiz Roxas (M8-Ishida)   
Fencing: Enrico Suplico* (M10-Maunoir)  
Football UAAP Jrs.: Emmanuel Mariano (C9-Baldinucci)
Football UAAP Jrs.: Fernando Roxas (L10-Garate)  
Football Candidates: Juan Guzman (C9-Baena)
Football Candidates: Julian Del Valle (C9-Berchmans)    
Football Aspirants A: Emmanuel Mariano (C9-Baldinucci)  
Football Aspirants B: Marco Salud (M9-Lalemant)  
Football Aspirants B: Lorenzo Lucindo (P9-Sitjar)  
Football Midgets A: Angelo Cornejo (P8-Pongracz)   
Football Midgets A: Elronde Valdez (C8-Azevedo)   
Football Midgets B: Johann Alcalde (L7-Colombiere)   
Futsal Aspirants: Kevin Sales (L10-Gelabert)    
Futsal Midgets: Sebastian Bautista (C9-Berno)
Golf: Miguel Roque (M9-Kisai)  
Golf: Maio Castañeda (L10-Garate)   
Handball: Julian Marcelo (L9-Favre)
Handball: Antonio Calilung (L9-Favre)   
Judo UAAP Jrs.: Geoff Apostol (P9-Spinola)
Lawn Tennis Juniors: Frank Septin (L10-Garate)   
Lawn Tennis Midgets: Jose Miguel Percil (M8-Ireland)  
Swimming UAAP Jrs.: Rafael Isip (M9-Machado)   
Swimming UAAP Jrs.: Ethan Inocencio (L9-Fenwick)  
Table Tennis UAAP Jrs.: Ethan Bugtong (L9-Fenwick)   
Table Tennis PRADA Jrs.: Onesimo Roque (C9-Berno)   
Table Tennis PAYA Jrs.: Edgardo Nicolas (C9-Berno)  
Table Tennis Midgets: Joaquin Arbatin (L8-Cottam)   
Taekwondo UAAP Jrs.: Miguel Garcia (M10-Mangin)
Taekwondo UAAP Jrs.: Rafael Bautista (C10-Berthieu)  
Track & Field Midgets: Jovick Armada (C10-Briant)
Track & Field Midgets: Aaron Dy (P10-Whitbread)  
Ultimate Jrs.: Dan Demayo (L9-Fenwick)  
Ultimate Aspirants: Yuan Lava (M10-Pacheco)  
Volleyball UAAP Jrs.: Giulian San Juan (C10-Canisius)  
Volleyball Aspirants: Christan Quijano (L9-Favre)  
Volleyball Aspirants: Jacob Bandong (M9-Machado)  
Volleyball: Andrei Almadro (P9-Spinola)